Jak przykleić fototapetę? Samodzielne tapetowanie krok po kroku.

fototapeta 3d przestrzenny pokójCharakter mieszkania zależy głównie od naszej inwencji twórczej czyli koncepcji jaką mamy na przestrzeń mieszkalną. Najważniejsze ograniczenia z wdrażaniem w życie budowlanych i architektonicznych pomysłów, wiążą się z wielkością i układem pomieszczeń. Aby idealnie dopasować wygląd mieszkania do naszych wyobrażeń, jego aranżację warto zacząć od … ścian. Alternatywą dla klasycznej farby lub zwykłej tapety jest nowoczesna fototapeta. Dzięki niej każde wnętrze nabiera wyjątkowego wyglądu, dopasowanego do fantazji właścicieli. Czy zawsze jednak znajdziemy fototapetę odpowiadającą potrzebom wnętrza i naszej wizji? A jeśli tak, to w jaki sposób samodzielnie i profesjonalnie ją nakleić?

 

Fototapeta – zaplanuj ścianę po swojemu

Fototapeta to rodzaj wielkoformatowego wydruku fotograficznego, na którym może znaleźć się wszystko, co zechcemy: zielony las, ośnieżone szczyty górskie, zatłoczona ulica nocą, wiejska dróżka bądź jesienny pejzaż. W zależności od indywidualnych upodobań, możemy swobodnie przebierać w bogactwie motywów, przenoszonych na fototapetę. Zaletą tego rodzaju tapety jest fakt, że nie musi to być wyłącznie zdjęcie, lecz grafika i wzór wyrażający siebie, szkic lub osobisty projekt artystyczny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do przygotowania fototapety wykorzystać własną fotografię z wakacji lub szczególnie ważnego momentu w życiu – wesela, rocznicy, niezapomnianej podróży. Możliwości jest wiele, a to, jaki motyw wybierzemy zależy wyłącznie od naszej wyobraźni.

Kiedy zaopatrzymy się już w wymarzoną fototapetę i zdecydujemy się na samodzielne jej położenie, pojawia się ważne pytanie o cel: jak bez żadnej pomocy oraz dobrze nakleić tapetę?

Niezbędnik tapeciarza, czyli kilka słów o narzędziach

Zanim przystąpimy do zmiany wyglądu ściany, przygotowania powinniśmy zacząć od zaopatrzenia się w zestaw niezbędnych narzędzi. Podstawę stanowią:

- szeroki pędzel do nanoszenia kleju,

- poziomica,

- czysta ścierka,

- ostry nożyk,

- gumowy wałek do dociskania tapety.

Należy również pamiętać o odpowiednio dobranym kleju. Wybór dokonujemy najczęściej między klejem do okładziny lateksowej oraz flizelinowej i winylowej. Przydatny będzie też grunt do ścian, gips szpachlowy oraz mydło malarskie, czyli kleista substancja do pozbywania się ze ścian złogów zbyt starej farby i mycia tapetowanej nawierzchni. Jeśli zaopatrzmy się w fototapetę samoprzylepną, nie będziemy potrzebowali kleju, ale do zestawu niezbędnych narzędzi powinniśmy dokupić raklę – rodzaj szpachelki do dociskania narożników i usuwania pęcherzyków powietrza spod tapety. Alternatywą dla pojedynczego kompletowania narzędzi, jest zakup całego zestawu do usług tapetowania, dostępnego w większości sklepów budowlanych.

Grunt to odpowiedni grunt

Tak, jak obraz potrzebuje odpowiedniego płótna, tak tapeta wymaga odpowiednio przygotowanej ściany. Dzięki temu nałożenie fototapety będzie łatwiejsze, a efekt końcowy może być zdecydowanie bardziej zadowalający. Zasada jest podobna jak w przypadku gruntowania podłoża przed malowaniem - przygotowana nawierzchnia będzie z nami chętniej współpracować i jednocześnie wyeliminujemy przykre niespodzianki podczas właściwych prac. Wystarczy poświęcenie kilku chwil. Co zatem trzeba zrobić?

  1. Przeznacz czas na likwidację ze ściany wszelkich nierówności (np. wystających gwoździ lub wgłębień po mechanicznych uszkodzeniach),

  2. Jeśli nawierzchnia jest nowa, zagruntuj ją specjalnym środkiem gruntującym (szczególnie gdy masz do czynienia ze z płytami kartonowo-gipsowymi lub pokrytymi gładzią gipsową),

  3. Z kolei gdy nawierzchnia pokryta jest starą farbą lub tapetą, dokładnie je usuń. Pamiętaj, że w zależności od rodzaju farby, najlepiej stosować odmienną technikę usuwania (np. powłokę olejną lub emulsyjną wystarczy zeszlifować i odkurzyć, zaś wapienną lub kredową trzeba staranie zeskrobać, wcześniej zwilżając). Aby usunąć tapetę, powierzchnię namocz specjalnym preparatem do usuwania tapet. Możesz też wykorzystać roztwór wody z octem w proporcji jeden do jednego. Następnie delikatnie zeskrob szpachelką okładzinę, poczekaj chwilę i sprawdź czy ściana jest sucha.

Tapetowanie w trzech krokach

Kiedy ściana jest już przygotowana, można przejść do najważniejszego – właściwego montażu fototapety. Już niebawem goła i bezbarwna powierzchnia, przemieni się w tętniący życiem zakątek.

Pierwszy krok to wyznaczenie krawędzi fototapety. Aby nakładany obraz znajdował się we właściwym położeniu, tzn. nie nachodził na sufit lub nie odstawał od narożnika ścian, musimy go odpowiednio dopasować do powierzchni. W tym celu warto wykorzystać poziomicę. Dzięki niej zaznaczamy miejsca naklejenia, zapewniając sobie równe nałożenie tapety.   

Drugi krok polega na właściwym naklejeniu. W zależności od rodzaju tapety musimy pamiętać o jednej aczkolwiek kluczowej zasadzie. Na tapetę lateksową klej nakładamy zarówno na ścianę, jak i na tapetę. W przypadku tapety flizelinowej klej wystarczy nałożyć na ścianę. Dokładne informacje o sposobie naklejania zawiera dana instrukcja od producenta, z którą zawsze warto się zapoznać na wstępie. Klej nanosimy równomiernie, pokrywając całą powierzchnię. Klejenie zaczynamy od góry ściany, schodząc ostrożnie ku dołowi. Pamiętać należy o dociskaniu naklejonej już tapety gumowym wałkiem. Równomierny nacisk wypycha pęcherzyki powietrza i dlatego nie powinniśmy robić tego ręką lub szmatką.

Trzecim i ostatnim krokiem jest usuwanie nadmiaru kleju z krawędzi fototapety oraz jej docięcie w miejscach, gdzie pozostaje nadmiar. Prawidłowo robimy to z wykorzystaniem ostrego nożyka. Dzięki niemu wytniemy też niezbędne otwory – na włącznik światła, gniazdko, wyjście zbiorczej anteny czy wokół drzwi i okna. Na ścianie nie powinny pozostać najmniejsze nawet ślady cięcia. Z tego względu należy odcinać pozostałości delikatnie.

Metamorfoza naszej ściany gotowa! Wystarczy już tylko posprzątać, usiąść wygodnie i podziwiać efekt wykonanej pracy!