Jak samodzielnie zerwać tapetę? Poradnik krok po kroku!

narzędzia do usuwania tapety ze ścianyUsuwanie tapet może wydawać się skomplikowane. Wystarczy jednak pamiętać o kilku zasadach, aby skutecznie pozbyć się niechcianej okleiny. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze wydane na usługi specjalistów i nauczymy się przydatnej umiejętności. Poniżej podpowiadamy jak zrobić to dobrze krok po kroku.

Informacje podstawowe i przygotowania

Na początku wynosimy meble lub odsuwamy je od ścian. Jeśli zdecydujemy się na ich pozostawienie wewnątrz, przed przystąpieniem do prac powinniśmy odpowiednio je osłonić. W tym celu posługujemy się folią i taśmą malarską. Zabezpiecz również podłogę okładziną papierową lub tekturą. Warto pamiętać o odkręceniu włączników i gniazdek ze ścian. O ile to możliwe wyłączamy obwód elektryczny zasilający pomieszczenie oraz uzyskujemy zgody sąsiadów na wykonanie prac.

Jakie narzędzia?

Do sprawnego usuwania tapety potrzebujemy podstawowy zestaw narzędzi. Najczęściej większość z nich znajdziesz już w domu, więc zobacz czy nie masz ich w podręcznym przyborniku. Nawet jeśli czegoś brakuje, ewentualne wydatki na nowe sprzęty będą niewielkie. Przygotować należy:

  • wiadro na wodę lub specjalny preparat,
  • szeroki pędzel (tzw. ławkowiec) lub szeroki wałek malarski,
  • szpachelkę (najlepiej niewielka i giętka szpachelka malarska),
  • gąbkę i papier ścierny,
  • masę szpachlową,
  • nożyk introligatorski.

W zależności od rodzaju zrywanej tapety oraz Twoich możliwości finansowych, zaopatrzyć się możesz w dodatkowe narzędzia: skrobak ciesielski, specjalistyczny wałek do usuwania tapet z kolcami i/lub parownicę. Aby je kupić odwiedź sklep budowalny. Przechowywanie sprzętów nie wymaga dużej powierzchni, a poza tym możemy je użyć wielokrotnie, a więc będzie to inwestycja na długie lata.    

Metoda „na sucho” 

Sposób zrywania dobieramy do rodzaju fototapety oraz podłoża. Suchą metodą pozbywamy się tapet natryskowych oraz w wyjątkowych sytuacjach niektórych rodzajów tapet flizelinowych. Do zrywania tapety i czyszczenia ścian wykorzystujemy papier ścierny o granulacji pomiędzy P100 a P120 (ziarnistość średnia). Granulacja czyli grubość papieru ściernego powinna być dobrana tak, żeby łatwo usunąć starą tapetę ze ściany ale jednocześnie nie pozostawić na niej rys.

Podczas szlifowania korzystamy ze szpachelki w miejscach, w których pozostała niedokładnie zeszlifowana warstwa. Czynność wykonujemy ostrożnie, aby nie uszkodzić ściany. Po zerwaniu resztek sprawdzamy czy nie pozostały na powierzchni zadrapania i ubytki. Tam gdzie jest to konieczne, nakładamy masę szpachlową, a następnie ponownie szlifujemy powstałe na ścianie nierówności.

Tym razem papierem ściernym powyżej granulacji P180 (ziarnistość bardzo drobna). Usuwanie tapety na sucho wymaga czasu i wysiłku, ale jest to metoda najszybsza. Nie musimy czekać z dalszymi pracami w domu na schnięcie ścian (szczególnie w przypadku kładzenia kolejnej tapety).    

Metoda „na mokro”

Najczęściej wykorzystujemy metodę mokrego zdzierania okleiny. W większości przypadków w ten właśnie sposób będziemy próbować usunąć starą tapetę. Wybór między suchym i mokrym usuwaniem najlepiej wcześniej zweryfikować. Jeśli nie wiesz jaki sposób wybrać, sprawdź treści rekomendacji i porady producentów okleiny. Szczegółowych informacji oraz dane o najlepszym sposobie na zrywanie tapety szukaj na stronach internetowych wytwórców lub nawiąż kontakt ze specjalistycznym sklepem. 

Mokre usuwanie sprawdza się w przypadku tapet papierowych, większości flizelinowych i typu raufaza. Nadaje się też tapeta winylowa oraz z włókna szklanego. W ostatnim przypadku konieczne będzie nakłucie okleiny. Robimy to używając wałka z kolcami lub nożykiem introligatorskim. Tapeta z włókna wtapia się w ścianę, co powoduje, że trudniej ją usunąć. Proces nakłuwania wykonujemy po to, aby nakładany na okleinę płyn wniknął głęboko w strukturę materiału i ułatwił usunięcie.

Prace rozpoczynamy od namoczenia starej okleiny. Zachęcamy do korzystania z letniej wody, wody z octem, a kiedy likwidujemy grubą tapetę winylową, lepiej sięgnąć po dedykowane produkty - specjalnego typu preparat chemiczny do usuwania tapet. Ściany możemy namoczyć na dwa sposoby. Pierwszy polega na kilkukrotnym wtarciu w warstwę tapety przygotowanego wcześniej preparatu. Po chwili sprawdzamy czy tapeta jest wilgotna. Jeśli tak, przechodzimy do kolejnej czynności. Drugi sposób to woda wlana w środek spryskiwacza i dwukrotne naniesienie płynu na nawierzchnię. Następnie wystarczy odczekać 15 minut.

Przy usuwaniu ważne jest aby zrywać z jednej strony oraz z góry ku dołowi. W ten sposób tapeta rzadziej będzie się zrywała razem z tynkiem. Nie za szybko podważamy szpachelką róg okleiny i delikatnie pociągamy płynnym ruchem do siebie. Przy zrywaniu dbamy o odpowiednie wietrzenie pomieszczenia. Rozpuszczony klej spod starej tapety wydzielać może szkodliwe opary. Dlatego lepiej szeroko otwórz okna pokoju.

Metoda „na parę”

Wykorzystując parownicę do usuwania tapety ze ściany, sięgamy po alternatywę dla mokrego zrywania. Po włączeniu parownicy i rozgrzaniu generatora, dyszę urządzenia przykładamy do ściany ze starą tapetą w odległości 2-4 cm. Powoli przesuwamy ją wzdłuż całej nawierzchni pokrytej okleiną. Warto wiedzieć, że czynność powtarzamy tak długo, aż klej rozpuści się na tyle, że łatwo odchodzić będą całe płaty tapety.

Urządzenie może wymagać krótkich przerw, aby się nie przegrzewało. Para posiada dwie zalety. Za jej pomocą generujemy minimalną wilgoć niezbędną do usunięcia okładziny. Dzięki temu schnięcie przebiega szybciej. Dodatkowo, zrywanie tapet jest szybsze i mamy mniej sprzątania po pracy.

Na koniec

Czas na ostatnie prace. Po zakończeniu usuwania mokrym sposobem, konieczne mogą być poprawki. Resztki papieru lub pozostałe warstwy flizeliny ponownie namaczamy i zeskrobujemy lub szlifujemy powierzchnię. Pozostałości kleju możesz zmyć gąbką z wodą. Czekamy aż ściana wyschnie. Do wypełnienia ubytków używamy masy szpachlowej i jeszcze raz szlifujemy.

Ściany pomieszczenia gotowe na nową tapetę!