Fototapety 3D

Ilość: 1712, strona 1/36

Fototapety 3D to doskonale znany i sprawdzony sposób na niedrogą metamorfozę każdego niemal pomieszczenia. Setki wzorów oraz motywów dostępnych na rynku dekoracji ściennych powodują, że bez większych przeszkód odnajdziemy coś, co będzie odpowiadało naszemu gustowi i jednocześnie współgrało z aranżowanymi wnętrzami domu, mieszkania lub biura. Jeśli jednak zależy nam na powiewie świeżości oraz ciekawym efekcie wizualnym, warto rozważyć zastosowanie fototapety 3D. To produkt wykraczający poza tradycyjne rozumienie tego, czym jest fototapeta i jakie spełnia funkcje.

Stwórz iluzję w pomieszczeniu z fototapetą 3D

Fototapety 3D powstały jako atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych tapet oraz fotografii wielkoformatowych nadrukowywanych na wybrany podkład (papier o odpowiedniej gramaturze lub powlekany flizeliną, lateksem bądź PCV). Główną zaletą fototapety 3D oprócz - jak w przypadku tradycyjnej fototapety - możliwości naniesienia każdej w zasadzie fotografii cyfrowej na odpowiednio przygotowane podłoże, polega na praktycznym wykorzystaniu efektu głębi przestrzennej.

Tego rodzaju wizualna iluzja jest szeroko stosowana w sztuce, np. kinie oraz malarstwie, ale też reklamie czy grach komputerowych. Coraz odważniej możliwości dostarczane przez efekt 3D wykorzystuje się współcześnie również w aranżacji wnętrz. Pierwotnie trójwymiarowość stosowano jako element szeroko rozumianej dekoracji (np. dzięki zastosowaniu luster oraz obrazów w domach i mieszkaniach). Z czasem efekt znalazł bardziej specjalistyczne zastosowanie, chociażby w ceramice użytkowej (płytki ceramiczne, płyty zdobnicze z nadrukiem 3D), aby ostatecznie pojawić się również jako element dekoracyjny ścian w postaci specjalistycznych fototapet.

Fototapeta 3D na ścianę w pełni wykorzystuje możliwości zwodzenia zmysłu wzroku. Poprzez manipulowanie kontrastem obrazu, temperaturą kolorów występujących na fotografii, perspektywą i światłocieniem pierwszego planu oraz tła, obserwator odnosi wrażenie zwiększonego realizmu. Innymi słowy, tapety 3d naniesione na ścianę wydają się obrazem żywym, który można bez przeszkód dotknąć, do którego można w każdej chwili wkroczyć lub przynajmniej, że za pierwszym planem kryje się coś jeszcze.

Charakterystyka fototapety 3D – parametry druku i materiału

Fototapeta 3D drukowana jest w najwyższej jakości utwardzonym termicznie druku cyfrowym full HD. Dzięki temu przedstawiana scena zyskuje na wyrazistości, a szczegóły składające się na efekt trójwymiarowy stają się bardziej widoczne oraz trwałe. Co więcej, druk pokryty jest warstwą ochronną UV, zabezpieczającą kolory przed blaknięciem. Tego rodzaju standard ochronny stosowany w naszych fototapetach 3D powoduje, że nawet ściany wystawione na intensywną ekspozycję światła słonecznego, mogą być z powodzeniem ozdabiane fototapetami 3D.

Najczęściej fototapety takie zawierają bardziej wyraziste elementy nadruku na pierwszym planie, aby uwypuklić wrażenie głębi obrazu. Jest to istotne w przypadku doboru wielkości fototapety do ściany, na której chcemy tapetę nałożyć. Dla pełnego wykorzystania efektu 3D cała powierzchnia ściany powinna być pokryta danym motywem (co nie jest trudne, gdyż nowoczesne technologie pozwalają drukować dokładnie na wymiar). Dodatkowo, warto pamiętać również o tym, że im większą powierzchnię ściany planujemy wytapetować obrazem 3D, tym odległość między powierzchnią a obserwującym powinna być zwiększona. Nabiera to szczególnego znaczenia w przypadku fototapet 3D na których pierwszy plan dominuje nad tym, co w tle.

W zależności od zastosowanego podkładu, fototapeta 3D zyskuje dodatkowe cechy. Tapety 3D flizelionowe i winylowe zachowują zwiększoną trwałość i odporność na zarysowania, ścieranie oraz zachlapania. Z tego względu dedykowane są do pomieszczeń intensywnie eksploatowanych – kuchni, jadalni, stołówek, pokojów socjalnych, pokojów dziennych w domach i mieszkaniach, bawialni lub poczekalni.

Kiedy zależy nam zdecydowanie bardziej na efekcie wizualnym i dodatkowym akustycznym wytłumieniu pomieszczenia, warto wziąć pod uwagę klasyczny papierowy podkład jedno lub dwuwarstwowy. Tego rodzaju powierzchnia sprawdzi się w salonach, sypialniach, gabinetach oraz pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku.

Do jakiego wnętrza wybrać fototapety 3d?

Generalnie rzecz ujmując fototapeta 3D sprawdzi się w każdym wnętrzu niezależnie od jego wielkości oraz stylu. Najczęściej pojawiające się wątpliwości wiążą się z innowacyjnością tego rodzaju elementu aranżacji pomieszczeń. Jak większość nowoczesnych rozwiązań dekoratorskich, najtrudniejsze jest podjęcie decyzji. Naniesiona na ścianę fototapeta 3D posiada wszystkie zalety klasycznego obrazu wielkoformatowego, z tą istotną różnicą, że efekt wizualny jest bardziej naturalny, a przez to przykuwa wzrok i uwagę na dłużej.

Niezależnie od tego, na jaki motyw się zdecydujemy, każda fototapeta 3D charakteryzować się będzie zwiększonym realizmem i efektem głębi obrazu w przynajmniej dwóch płaszczyznach planu – pierwszym i tym, co w tle.

Fototapety 3D do salonu o małej powierzchni oraz małych pomieszczeń

W niewielkich pomieszczeniach fototapeta 3D powiększa optycznie przestrzeń. Odpowiednio dobrany obraz w stylu sekretnego okna, widoku na nowoczesne miasto lub mostu pośród zieleni, sprawia wrażenie jakby ściana była wyłącznie tłem tego, co rozgrywa się w oddali. Pomieszczenie zyskuje dodatkowy wymiar, a przez to mamy wrażenie znajdowania się w miejscu, które jest zdecydowanie większe i bardziej przestronne, niż wskazuje to metraż.

W zależności od wykorzystanego motywu, tego co się dzieje na fototapecie, ilości planów, dynamiki obrazu i jego charakteru, możemy regulować wrażenie oddalenia przestrzeni. Im bardziej wyizolowana ściana od okien, drzwi lub załamań w bryle pomieszczenia, tym poczucie zwiększonej przestrzeni będzie bardziej odczuwalne.

Fototapety 3D do salonu o większej powierzchni oraz dużych pomieszczeń

Z kolei w pomieszczeniach przestronnych lub takich, które są punktami centralnymi domów (np. salon, kuchnio-jadalnia), tudzież w korytarzach będących zazwyczaj problematycznymi w aranżacji, mamy możliwość nałożenia fototapety większej, o bardziej odważnych motywach, które nie „przygniotą” optycznie wnętrza. W takim przypadku warto rozważyć motywy, w których efekt trójwymiarowości będzie w pełni wyeksponowany dzięki ostrym, wyraźnie zarysowanym bryłom i przedmiotom. W tym przypadku idealnie sprawdzą się geometryczne puzzle, czarno-biały tunel 3D, abstrakcja czy chociażby lewitujące kwadraty lub koła.

Wyraziste fototapety 3D do salonu są również idealnym sposobem na wyróżnienie określonej powierzchni, gdy chcemy skierować uwagę odwiedzających na konkretne przedmioty lub meble, dla których trójwymiarowość fototapety ma być oryginalnym tłem.

Niewątpliwą zaletą fototapety 3D jest jej doskonale kamuflująca właściwość. W takim przypadku fototapeta ukryje nierówności i rysy ściany, nieprofesjonalnie dokonywane przeróbki pomieszczeń lub wady konstrukcyjne.

Jak kłaść fototapetę 3D?

Nanoszenie fototapety 3D nie różni się niczym szczególnym od przyklejania zwykłej tapety. Jak w przypadku każdej ściany, na którą nakładamy tapetę, należy odpowiednio ją przygotować. Powierzchnia musi być czysta i sucha, zaś nowa ściana pokryta świeżą gładzią powinna zostać dodatkowo zagruntowana odpowiednim środkiem na dwie godziny przed przyklejaniem fototapety. Powierzchnię o grubej warstwie farby (np. w wyniku wieloletniego nakładania jednej na drugą) powinniśmy wymyć mydłem malarskim i odczekać do pełnego wysuszenia.

Przed nałożeniem fototapet 3D należy sprawdzić stan obrazu i zapoznać się z dołączoną instrukcją. Zazwyczaj fototapeta składa się z wygodnych w montażu pasów o szerokości 50 cm, zrolowanych i fabrycznie zapakowanych w tuby odporne na mechaniczne zniszczenia. Szerokość pasów może się jednak różnić w zależności od producenta, przy czym w większości przypadków ich rozmiar jest poręczny i łatwy w użyciu. Przed rozpoczęciem nanoszenia obrazu, warto sprawdzić czy pasy nie są uszkodzone, aby w trakcie prac nie spotkała nas przykra niespodzianka. W tym celu każdy pas warto rozłożyć nadrukiem ku górze na suchej i czystej nawierzchni, np. na podłodze. W ten sposób sprawdzimy nie tylko stan nadruku, ale też będziemy mieli szansę dopasować do siebie cały wzór.

Ostatnim etapem jest klejenie na ścianie. Zaczynamy od rozplanowania ułożenia fototapety. Zgodnie z zasadą, staramy się tapetować od okna w kierunku drzwi lub od źródła światła do miejsca najgorzej oświetlonego. Nałożony na pas tapety klej powinien zostać dociśnięty do ściany w ciągu pięciu minut i następnie wygładzony raklą. Obraz nakładamy od góry ściany tak, aby swobodnie zwisał ku dołowi.

Najistotniejsze jest idealne dopasowanie pasów fototapety do siebie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku tapety z efektem 3D. Każda szczelina, niedopasowanie, odklejenie bądź nierówność będzie działało na niekorzyść końcowego efektu. Z tego względu nakładanie wykonujemy powoli i bardzo starannie. 

Stylowo i nowoczesne wnętrza z wykorzystaniem fototapet 3D

Fototapeta 3D łączy w sobie wszystkie zalety klasycznej fototapety z praktycznym wykorzystaniem możliwości, jakie dostarcza nowoczesny trójwymiarowy druk. Chociaż dla niektórych fototapeta 3D może wydawać się zbyt odważnym rozwiązaniem, warto pamiętać, że nowoczesność tego rodzaju rozwiązania dekoratorskiego ma stylowy charakter. Wnętrze ozdobione odpowiednio dobraną fototapetą 3D zostaje odmienione w zupełnie nowy sposób. Pomieszczenie takie otwiera się na nowe perspektywy i wymiary. I to całkiem dosłownie.

Fototapeta 3D z własnego zdjęcia

Fototapetę 3D możesz również zamówić wczytując własne zdjęcie np. z pięknym widokiem, pejzażem, zachodem słońca oraz wystarczy wybrać jedną z 52 naszych nakładek 3D na swoje zdjęcie aby uzyskać wizualny efekt 3D. Możliwości jest bardzo dużo a dzięki nakładce będziesz pewny, że fototapeta 3d jest wyjątkowa i niespotykana.

 

Czytaj więcej